معاونت فرهنگی و اجتماعی- آرشیو اخبار
دوازدهمین نشست سالانه دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی دانشگاه های کشور دوازدهمین نشست سالانه دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی دانشگاه های کشور

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/12/16 | 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه دوازدهمین نشست سالانه دبیران شورای هماهنگی کانون های فرهنگی دانشگاه های کشور روز چهارشنبه ۱۳ اسفند ماه در دانشگاه خوارزمی با حضور آقای دکتر غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری، آقای دکتر حبیبی ریاست دانشگاه، آقای مهندس عسگری مدیر کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ، آقای دکتر شالچی معاون فرهنگی دانشگاه علامه طباطبایی ، کارشناسان فرهنگی و فعالان کانونهای فرهنگی و اجتماعی برگزار شد
 در ابتدای این نشست آقای دکتر حبیبی ریاست دانشگاه ضمن عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضران در این نشست گفتند به  نمایندگی از جامعه دانشگاه خوارزمی مقدم آقای دکتر غفاری ،مدیران محترم ،کارشناسان،  دانشجویان  و دوستانی که به صورت مجازی در این جلسه شرکت کرده اند را گرامی می دارم.
دکتر حبیبی گفتند: ما در قرن ۲۱ به سر می‌بریم و سیر تحولات و تغییرات اجتماعی بسیار زیاد است و با سرعت و شتاب هر روز تغییرات و اتفاقات مبارک و فناوری های جدیدی ایجاد می شود درگذشته تغییرات به این اندازه با سرعت و شتاب نبود ولی انسان به واسطه روح بلند و فطرتی که دارد شخصیت و موجود دو بعدی است یکی بعد مادی و دیگری بعد معنوی و خداوند متعال از روح خود در انسان دمیده است و هرکدام از ابعاد وجودی انسان نیازمند تغذیه سالم می باشد ما در زندگی فردی به  بهداشت و تغذیه جسمی خود توجه می‌کنیم اما نیازمند این هستیم که در بعد معنوی نیز روح وفکر خود را تقویت نماییم. حرکت دانشجویان در عرصه فعالیت‌های فرهنگی پاسخگویی به بخشی از نیازهای ما در بعد روح ،فکر ، عقل و است.
رئیس دانشگاه عنوان کردند: در فضایی که جامعه ما با مشکلات و چالش‌های زیادی مواجه است و  بخش زیادی از آن به کشور ما تحمیل شده است درایت و هوشیاری زیادی لازم است.
دکتر حبیبی افزودند: به تناسب نوع مسئولیتی که دوستان در کانون‌های فرهنگی دانشگاه ها باید بدانند کار بسیار ارزشمند و سختی پیش رو دارد کار فکری و فرهنگی کار بسیار ارزشمند و جهاد اکبر است. بخصوص در این شرایط کرونایی  کار فرهنگی قطعا یک فرایند تاثیرگذار در هویت فرهنگی دانشگاه است به عنوان اینکه تربیت نسل آینده را به عهده دارد.
ایشان در پایان اظهار امیدواری کردند این نشست به  اهداف مورد نظر خود به خوبی دست پیدا کند تا انشاالله چراغ راهی برای مدیران و مسئولان فرهنگی در دانشگاه‌ها باشد.
در ادامه آقای دکتر غفاری معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ضمن عرض خیرمقدم  به همه فعالین دانشگاه‌ها در حوزه فرهنگی که به صورت برخط و مجازی در این جلسه و نشست حضور دارند و تشکر از میزبانی دانشگاه خوارزمی گفتند: اقتضای این گونه جلسات این است که در فضای عمومی با حضور گرم و موثر همه فعالین دانشجویی برگزار شود چرا که تعامل ، ارتباط، گفتار و شنیداری هایی که اتفاق می‌افتد حس اثرگذاری را فراهم می‌سازد ولی متاسفانه با توجه به شرایط همه گیری کرونا این امکان فراهم نشد و در عین حال هر چند از راه دور ولی دلها به هم نزدیک است. جلسات کانون های فرهنگی ارتباط و حس تعامل را بین دانشجویان و دانشگاه ها افزایش می دهد.
ایشان در ادامه گفتند: همه ما می‌دانیم که اساساً در دوره و عصری قرار گرفته‌ایم که افراد بر مبنای کنشگری ،فعالیت و حضوری که از خود نشان می‌دهند هم هویت کسب می‌کنند و هم خودشان را در معرض دید دیگران قرار می دهند. کانونهای فرهنگی و اجتماعی هر کدام یک ظرفیت و دارایی هستند که برای خودشان و برای مجموعه اثر آفرین هستند. کانونهای فرهنگی به مثابه ظرفیت و دارایی دانشگاه‌ها هستند دارایی هایی که سرمایه آفرین هم هستند چرا که فعالیتی که صورت می‌گیرد فعالیتی ارادی و داوطلبانه و مبتنی بر خرد ، دانش و احساس مسئولیت است.
دکتر غفاری اظهار داشتند:  اگر دانشگاه را به عنوان نهاد اثرگذار تعریف می کنیم به خاطر اثر در رفتار افراد جامعه است. و طبیعتاً اثر خود را بر جامعه دارد این کانون ها با توجه به تنوعی که در قالب نگاه های مختلف دارندبه خوبی در فضای دانشگاه نمود پیدا می کنند.
ایشان گفتند: در کنار ماموریت های اصلی و کلیدی که به لحاظ آموزشی و پژوهشی متوجه دانشگاه است در حوزه کانونهای دانشجویی فعالیت‌های متنوعی  انجام می شود نگاه هایی که وجود دارد آرمان ها و اهدافی که در این مجموعه‌ها دنبال می‌شود آنچه را که به عنوان مطالبه، انتظار و مایه های ذهنی که در ذهن  این کنشگران نقش می‌بندد مطرح می‌شود همه این ها حکایت از این دارد که ما با چه فضایی و با چه مجموعه مواجه هستیم.  تمام تعاملات و کنش ها تبدیل به یک خردجمعی می‌شود و امکان گفتگو و تبادل نظر را فراهم می‌کند که پیامد و حاصل آن بینش ،بصیرت و نگاه اعتقادی و عمیق‌تری است  که برای دانشجویان و برای مجموعه دانشگاه حاصل می شود آنچه به عنوان نگاه ذهنی در کانون ها بیان می شود جامعه را از بی تفاوتی و بی خبری خارج می کند و نهاد دانشگاه را زنده نگه داشته و جان تازه می بخشد.
دکتر غفاری گفتند: امروز نزدیک به ۷ هزار کانون در دانشگاه های کشور فعالیت دارند و این مجموعه را به عنوان یک دارایی می دانیم و امیدواریم شاهد پیشرفت و گسترش فعالیت های فرهنگی باشیم چرا که کارکرد کانون های فرهنگی در جامعه هم تاثیر گذار است.با توجه به فضای جدیدی که در آموزش آنلاین با آن مواجه هستیم همه کانون ها فعالیت خود را همچون گذشته حفظ کنند.
ایشان ادامه دادند: . امروز پیشرفت یک جامعه بستگی به وسعت نظری داردکه  در برقراری  ارتباط و گفتن و شنیدن بوجود می آید و  از اهمیت زیادی برخوردار است.   امروزه تعالی و پیشرفت منوط به این است که اعضا و شهروندان جامعه چه وسعت نظری داشته باشند وسعت نظر ،حافظه قوی و توانایی گفتگو و مهارت برقراری ارتباط موارد بسیار ارزشمند و مهمی است که نتیجه یک خرد جمعی در کانون های فرهنگی است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در پایان گفتند: امیدواریم شاهد پیشرفت و گسترش فعالیت های فرهنگی باشیم چرا که کارکرد کانون های فرهنگی در جامعه بسیار تاثیر گذار است. و امیدواریم با توجه به فضای جدیدی که در آموزش آنلاین با آن مواجه هستیم همه کانون ها فعالیت خود را همچون گذشته حفظ کنند.
سپس آقای مهندس عسگری مدیر کل فرهنگی وزارت علوم از همه کسانی که مقدمات این نشست فاخر رو فراهم کردند از همه معاونان فرهنگی ،مدیران فرهنگی اجتماعی و کارشناسان فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها و وزارت علوم تشکر  و قدردانی کردند و ابراز امیدواری کردند که  این نشست بتواند میثاق مشترکی باشد برای اینکه ما بتوانیم در حوزه فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی به عنوان بخش مدنی نهاد علم که در ذیل مسئولیت اجتماعی دانشگاه باید کنشگری فعال داشته باشد بتواند در راستای ماموریت های ترسیم شده گام های موثری بردارد.
در ادامه برنامه آقای دکتر غفاری و آقای مهندس عسگری به سوالات مطرح شده از سوی دانشجویانی که در سالن حضور داشتند و همچنین دانشجویانی که از طریق فضای مجازی این مراسم را دنبال می کردند پاسخ دادند.
سپس  آقای دکتر سراج زاده عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی در خصوص مسئولیت اجتماعی دانشجویان ونقش کانونهای فرهنگی و دانشجویی مطالبی را بیان کردند.
 در پایان برنامه از پوستر نهمین جشنواره ملی رویش که سال آینده در دانشگاه علامه برگزار می گردد رونمایی شد  و تندیس اختتامیه جشنواره های دانشجویی رویش، تیتر و حرکت دانشگاه خوارزمی به معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم اهدا گردید. همچنین آقای محمد کاظم پرستش دبیر کل و دبیر شورای هماهنگی کانونهای فرهنگی، مذهبی ،هنری و اجتماعی دانشگاه خوارزمی و فعال علمی فرهنگی دانشگاهی (به عناون نویسنده کتاب)  یک جلد کتاب ادبی به معاون فرهنگی و دبیرخانه های فرشتگان سلامت و سردار دلها شهید قاسم سلیمانی تقدیم کردند. همچنین از امروز بخش رسمی کانونها در سامانه باشگاه دانشجویان ایران شروع به فعالیت نمود.
شایان ذکر است این برنامه از طریق اسکای روم ،  آپارات و سامانه lms دانشگاه پخش گردید.


 
 
مدیریت فرهنگی و اجتماعی
نشانی مطلب در وبگاه معاونت فرهنگی و اجتماعی:
http://khu.ac.ir/find-92.5497.59990.fa.html
برگشت به اصل مطلب